Tropiciele Historii
Na początku nowego roku, jako Tropiciele Historii opuściliśmy mury naszej szkoły, aby doświadczyć nieco średniowiecznej sztuki i historii w najlepszym wydaniu.
Tropy, które podjęliśmy doprowadziły nas do Muzeum Archidiecezjalnego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. W budynku dawnej Akademii Lubrańskiego, czyli zaczątków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, podziwialiśmy przepiękne przykłady malarstwa, rzeźby i sztuki użytkowej okresów średniowiecza, ale i późniejszych m.i.n. baroku i klasycyzmu. Dowiadywaliśmy się jak powstawały poszczególne dzieła sztuki i jak dziś dba się o ich stan. Cieszyliśmy oczy rzeźbami, obrazami, czy naczyniami liturgicznymi używanymi setki lat temu! Ponadto poznawaliśmy dzieje postaci, które dzieła sztuki przedstawiały. Byli tam święci i władcy, duchowni i naukowcy, szlachta i ubodzy, a przede wszystkim Pan Jezus i Najświętsza Maryja Panna.
Finałem naszej eskapady było podziwianie zbiorów, które odkrywaliśmy w skarbcu muzeum. Były tam szczerozłote puchary i pastorały biskupie. Złote monstrancje, w tym ta zdobyta przez króla Władysława Jagiełłę podczas wojny z Krzyżakami! Przede wszystkim jednak mogliśmy podziwiać miecz św. Piotra, którym według przekazów święty odciął ucho żołnierza przybyłego pojmać Chrystusa w ogrodzie oliwnym. Za czasów Mieszka I, dwa lata po tym, kiedy książę przyjął chrzest, miecz ten - jako dar papieski przybył z biskupem Jordanem na nasze ziemie i od tamtych czasów towarzyszy naszemu państwu na przestrzeni wieków.
Ten średniowieczny trop był dla nas kolejnym, który pokazał historię naszej ojczystej ziemi.