Wielkopolska Szkoła Roku

 

sekretariat@105.edu.pl

W Muzeum Bambrów w Poznaniu

 

18 maja 2012 roku klasy I i II gimnazjum z inicjatywy p. Anety Ławniczak, nauczyciela j. niemieckiego w ramach cyklu lekcji i wycieczek „Niemcy w historii Polski i Poznania” odwiedziły Muzeum Bambrów Poznańskich.
Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z gimnazjum z przykładem bezkonfliktowego współżycia między narodem polskim i niemieckim, kształtowanie wrażliwości na inne kultury, tradycje i zwyczaje oraz uczenie szacunku i tolerancji w stosunku do innych narodów.
 
 
Muzeum znajduje się w okolicy Starego Rynku w Poznaniu przy ul. Mostowej 7, jest unikatową placówką, mającą znaczenie symboliczne, dającą świadectwo jedności dwóch narodów, które stały się wspólnotą i na trwałe wpisało się w krajobraz kulturalny Poznania.
Wystawione w Muzeum eksponaty (ok. 1500 obiektów) obrazują XIX-wieczną kulturę rolników wsi podpoznańskich, która jest efektem rzadko spotykanej owocnej symbiozy dwóch narodów - Polaków i Niemców, wzajemnego zrozumienia i zgodnej współpracy oraz wspólnie zbudowanych trwałych wartości. Uczniowie przyszli do muzeum już bardzo dobrze przygotowani po lekcji historii z p. Małgosią Dąbrowską, która opowiedziała o osadnikach niemieckich z Frankonii.
 
Przynieśli ze sobą karty pracy wraz z pytaniami i zadaniami, na które mieli odpowiedzieć podczas zwiedzania muzeum.
Karty pracy opracowała p. Aneta Ławniczak.
Obejmowały one historię przybycia Bambrów do Polski,
poprzez ich zajęcia, wyznanie, charakterystyczne stroje Bamberek oraz wygląd domu zamożnego Bambra.
Uczniowie zwiedzając muzeum potrafili powiedzieć, jak nazywa się urządzenie, w którym kiedyś robiono masło, jak kiedyś wyglądała pralka oraz, jak nazywały się najważniejsze przyprawy w kuchni bamberskiej.
Po muzeum oprowadzała pani, potomkini rodu Muthów, jednego z ważniejszych wśród Bambrów.
Uczniowie naszej szkoły chętnie zwiedzali muzeum, zadawali pytania pani przewodnik. Dziewczyny zainteresowały się ówczesnymi urządzeniami fryzjerskimi : lokówką i prostownicą, podziwiały kornet- kolorowe, składające się z wielu kwiatków, wstążek nakrycie głowy, ważące 2 kilogramy, które nosiły tylko panny.
 
Wizyta w Muzeum ”Poznańskich Niemców”, jak się czasami nazywa Bambrów Poznańskich pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia, a także świadomość, że współistnienie Polaków i Niemców obok siebie jest możliwe. 
 
 
 

 

 

Program do rozliczania PIT online - e-pity Klauzule informacyjne ad RODO

Jeżeli zauważysz błąd
– zgłoś go do administratora

Zespół Szkół Specjalnych nr 105
ul. Nieszawska 21, 61-021 Poznań

tel: (61) 877 22 94, Fax: (61) 877 23 20
e-mail: sekretariat@105.edu.pl

konto: 881020 4027 0000 1602 1264 2502