OTWARCIE OGRODU TERAPEUTYCZNEGO
Ogród terapeutyczny „Cztery pory Roku”
oraz Integracyjny Plac Zabaw
Z inicjatywy Lions Club Poznań Patria na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu przy ul. Nieszawskiej 21 powstał Ogród Terapeutyczny Cztery Pory Roku.
Autorką koncepcji ogrodu jest architekt krajobrazu Joanna Guzara, lauratka konkursu „Inspiracje w Przestrzeni”, ogłoszonego przez Wydawnictwo Abrys w magazynie Zieleń Miejska.
Projekt został sfinansowany ze środków zgromadzonych przez członków Klubów Lions w Wielkopolsce i grantu Lions Clubs International Foundation. Lions Clubs International to największa międzynarodowa humanitarna organizacja pozarządowa, której 1,4 mln członków codziennie wspiera potrzebujących: ofiary katastrof i wojen, chorych, głodujących i zagrożonych wykluczeniem. Lioni zrzeszeni są w 46.000 klubów w 207 krajach.
Stowarzyszenie powstało 101 lat temu, w Polsce działa już od 30 lat!
W realizację projektu zaangażowały się ponadto fundacje i stowarzyszenia: Fundacja Santander, Bank SGB, Fundacja AMICIS, Stowarzyszenie „Trwanie”.
Ogród „Cztery Pory Roku” jest miejscem wielozmysłowego poznania i terapii wspomagającej wszechstronny rozwój uczniów. Podzielony na dwie strefy - edukacyjną i zmysłową - pozwoli dzieciom uczyć się, w relaksujących warunkach, poza klasą; poznawać zapachy ziół i kwiatów, dotykać miękkich liści i bujnych traw. Sprzęt edukacyjny: orkiestra podwórkowa, generator wiatru, gra geometryczna i dzwony rurowe pomogą w doskonaleniu zdolności manualnych, wyostrzeniu zmysłów i poznawaniu dźwięków w ogrodzie. Największe urządzenie składające się z gongu, wieży z talerzami, dzwonków, megafonu, piramidy luster i świata kolorów, prowokuje ruch, oferuje nowe wrażenia zmysłowe i zachęca do zabawy na świeżym powietrzu. Wibracja instrumentów, zapach kwiatów i drzew, kontakt z różnorodnymi fakturami i możliwość własnej eksploracji przestrzeni mają nieocenioną rolę w procesie terapii osób z niepełnosprawnościami.
– W ogrodzie terapeutycznym uczniowie mają możliwość bezpośredniego doświadczania bliskości natury, pielęgnacji roślin, poznawania różnych ich gatunków oraz obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie – zaznacza dyrektor szkoły, Katarzyna Przybył.
Wykonawcy wszystkich etapów prac rzetelnie podeszli do zobowiązań. Każda z firm dodała coś od siebie ‘dla dzieci’. Społeczna odpowiedzialność biznesu, bez narzuconych z góry obowiązków, świetnie sprawdziła się przy tej realizacji. Zawsze można było liczyć na firmę budowlaną Remet; właściciel firmy ogrodniczej Gardino prowadził prace od świtu do nocy, a poznańscy Lioni z przyjaciółmi i rodzinami własnoręcznie posadzili rośliny, w zgodnej współpracy z uczniami i nauczycielami szkoły.
Uczniowie będą mieli możliwość czynnie i biernie doświadczać wpływu hortiterapii, metody polegającej na wykonywaniu prac związanych z pielęgnacją i utrzymaniem ogrodu.
Strefy terapeutyczne umożliwią aktywne prowadzenie zajęć, uprawę roślin, wykonywanie prac ogrodniczych oraz podejmowanie artystycznych inicjatyw z wykorzystaniem materiału roślinnego. W podwyższonej rabacie uczniowie mogą sadzić zioła, siać nasiona kwiatów i warzyw, próbować smaku własnoręcznie pielęgnowanych poziomek i truskawek. Rabata ma wysokość 60 cm i przylega do ścieżki tak, by dzieci na wózkach mogły wykonywać prace ogrodowe.
Elementem ogrodu jest też ścieżka sensoryczna – moduły wypełnione różnymi materiałami: szyszkami, korą, kamieniami, grysem i zrębkami.
Na końcu ścieżki wijącej się przez cały ogród znajduje się altanka, która służy do odpoczynku i prowadzenia zajęć artystycznych, np. prób szkolnego teatru.
Dzieci uczą się nazw wielu gatunków roślin. W pracowni technicznej, pod okiem nauczyciela, wykonały napisy na drewnianych tabliczkach. Na ogrodzeniu umieszczono hotele dla owadów, wykonane przez dzieci i młodzież wczesną wiosną.
Do Zespołu Szkół Specjalnych 105 uczęszcza 160 uczniów w wieku od 7 do 24 lat. Teren Szkoły jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na terenie przyszkolnym znajdują się dwa place zabaw i siłownia zewnętrzna. Powstały dzięki inicjatywie Rady Osiedla Warszawskie -Pomet-Maltańskie, Urzędu Miasta Poznania oraz licznych sponsorów i Przyjaciół Szkoły.