Wycieczka do Szreniawy
Dn. 11.06.2013 r. członkowie koła: "Szlakami Wielkopolski" wraz z opiekunami pp. Beata Chrystek i Robertem Dąbrowskim wybrali się pociągiem na wycieczkę do Szreniawy do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.
Powstało ono w 1964 roku. Status muzeum narodowego uzyskało w 1975 roku. Jest jedynym tej rangi muzeum rolnictwa w Polsce i jednym z nielicznych i największych w Europie. W swojej działalności nawiązuje do blisko 130 – letniej tradycji polskiego muzealnictwa rolniczego. Muzeum gromadzi, opracowuje i udostępnia zabytki dotyczące dziejów wsi polskiej, rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu całej Polski. Zbiory sklasyfikowane są w następujących grupach rzeczowych: kultura techniczna rolnictwa, chów i hodowla zwierząt, bartnictwo i pszczelarstwo, hodowla roślin i ogrodnictwo, chmielarstwo i wikliniarstwo, transport wiejski i komunikacja, przetwórstwo i przemysł rolno-spożywczy, rzemiosło wiejskie, łowiectwo i rybactwo śródlądowe, etnografia, historia i sztuka.
Ekspozycje Muzeum zlokalizowane są na terenie 10 hektarów obejmujących fragment dawnego parku dworskiego i gospodarstwa folwarcznego w Szreniawie z zabytkowymi budynkami gospodarczymi pochodzącymi z połowy XIX wieku, wystawą prezentującą żywe zwierzęta ras zachowawczych oraz ogródek zielarski. Ekspozycje znajdują się w kilkunastu pawilonach wystawienniczych i rządcówki oraz na wolnym powietrzu. Ekspozycje plenerowe stanowią między innymi – skansen pszczelarski, maszyny i urządzenia związane z przemysłem cukrowniczym, kieraty oraz zestaw urządzeń związanych z zaopatrzeniem wsi i rolnictwa w wodę.
Zwiedzając muzeum, podziwiając jego eksponaty, analizując rozwój różnych dziedzin działalności człowieka wszyscy zgodnie doszli do wniosku, że zarówno różne gałęzie przemysłu, jak i produkcja wszelakich dóbr ma swoje, bardzo mocne korzenie w rolnictwie.
Zwieńczeniem wycieczki było wejście na wieżę widokową o wysokości 22 m – mauzoleum Bierbaumów, pierwszych właścicieli majątku w Szreniawie skąd podziwiali przepiękną panoramę bliższej i dalszej okolicy.
Na zakończenie wycieczki uczniowie wraz z nauczycielami degustowali się pysznymi zapiekankami i lodami w miejscowej gospodzie.
Po raz kolejny wszyscy przekonali się o tym, że Wielkopolska jest bardzo piękna, bogata w zabytki i kryje niejedną tajemnicę.