Projekt z języka niemieckiego i historii „Niemieckie ślady w XIX-wiecznym Poznaniu.”
W klasach I i III gimnazjum, na lekcjach Języka niemieckiego i Historii, realizowaliśmy projekt poświęcony wpływowi niemieckiej kultury na Wielkopolskę w czasach zaborów. Po odbytych zajęciach lekcyjnych poświęconych tej tematyce, przyszedł czas na wycieczkę po Poznaniu pod hasłem „Inne spojrzenie na niektóre zabytki naszego miasta”.
Ze szkoły wyruszyły dwie grupy uczniowskie, pierwsza pod opieką pań: Anety Ławniczak i Haliny Monkiewicz, druga z paniami Justyną Zbroją-Nowak i Małgorzatą Dąbrowską. Celem obu grup było poznanie zabytków Poznania powstałych w okresie zaboru pruskiego. Aby zrealizować wytyczony sobie cel, należało posłużyć się mapką zawierającą trasę zwiedzania, multimedialnym przewodnikiem oraz kartą pracy zawierającą różnorodne zadania do wykonania .
Taka forma wycieczki, oparta na własnej inwencji w zwiedzaniu i poznawaniu historii miasta oraz jego zabytkowych budowli, okazała się bardzo korzystna dla naszych uczniów. Każdy był bardzo zaangażowany, zwłaszcza, że pełnił na wycieczce jakąś funkcję. Były zadania dla: fotoreportera, osoby obsługującej urządzenia multimedialne i nawigacyjne, rysownika, i pilnującego wytyczonej, według mapki, trasy.
Następnego dnia odbyła się lekcja podsumowująca efekty samodzielnego zwiedzania XIX - wiecznych zabytków Poznania. Wiadomości były utrwalane w formie konkursu dwóch rywalizujących ze sobą grup. Komisja złożona z pań: Dyrektor Sylwii Schulz i Magdaleny Radzikowskiej, oceniała wiedzę, poprawność i precyzyjność odpowiedzi oraz wykonanie zadań przez uczestników wycieczki. Nie było się czego wstydzić!