Wielkopolska Szkoła Roku

 

sekretariat@105.edu.pl

Białoruś

BIAŁORUŚ 2017

 

„Polacy i miejsca pamięci narodowej na Kresach”

 

 

W wycieczce uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów z poznańskich szkół, którym towarzyszyło dwoje nauczycieli oraz dyrektorzy szkół. Przez kilka dni byli z nami również:
Wiceprezydent Miasta Poznania - pan Mariusz Wiśniewski,
Dyrektor Wydziału Oświaty -  pan Przemysław Foligowski,
 Przewodniczący Rady Miasta Poznania - pan Grzegorz Ganowicz,
oraz radny – pan Marek Sternalski.

Celem wycieczki było odwiedzenie miejsc pamięci narodowej oraz wspomaganie Polaków
 na Kresach, ze szczególnym uwzględnieniem polskich szkół.

Kierownikiem wycieczki był Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46, pan Tadeusz Badowski, który po raz kolejny zorganizował wycieczkę oświatową na Kresy.

Polskie szkoły w Grodnie, Baranowiczach oraz Peliszczach otrzymały od nas kilkadziesiąt kartonów z darami (trwałe środki żywnościowe, słodycze, środki czystości i artykuły szkolne).

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń i emocji,
 które na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

Magdalena Dzięcioł

 

Skrócony program wycieczki:

19.05.2017r. piątek

POZNAŃ – KUŹNICA-GRODNO 20.30 – zbiórka uczestników wyjazdu, zapakowanie darów.

20.05.2017r. sobota

GRODNO Spotkanie z przedstawicielami Związku Polaków na Białorusi, społecznością Społecznej Szkoły Polskiej i p. Dyrektor Anżeliką Orechwo, zwiedzanie Starówki, stary i nowy zamek, Fara, dom E. Orzeszkowej, Cmentarz Pobernardyński, grób Elizy Orzeszkowej, Pomnik Katyński i Obrońców Grodna, złożenie zniczy. 

21.05.2017r. niedziela

Cerkiew na Kołoży nad brzegiem Niemna, wyjazd w kierunku Bohatyrowicz, Korczyn, Bohatyrowicze, grób Jana i Cecylii, pomnik Powstańców Styczniowych 1863r., złożenie zniczy, rozlewisko rzeki Niemen, wyjazd w kierunku Baranowicz. W trasie: Stare Wasiliszki, Kościół Parafialny, dom rodzinny Czesława Niemena, Lida – zwiedzanie zamku obronnego, zakwaterowanie w Domu Polskim.

22.05.2017r. poniedziałek

Z Baranowicz wyjazd w kierunku Nowogródka. W trasie: odwiedziny na cmentarzu w Horodyszcze, kamień Filomatów i Filaretów, Tuchanowicze, skansen w Zaosiu, spotkanie z dyr. Muzeum – Anatolii Yeumiankou, opowieści, fragmenty „Pana Tadeusza”. W Nowogródku: Muzeum A. Mickiewicza, Fara, ruiny zamku Mendoga Nad jez. Świteź odbyło się wspólne czytanie „Świtezianki”. Około 20.00 – spotkanie w Domu Polskim m.in. z P. Dyrektor Eleonorą Jarmolicz, występy, wspólne śpiewy, nocleg.

23.05.2017r. wtorek

Zwiedzanie siedziby i krypty Radziwiłłów w Nieświeżu, zwiedzanie zamku, Lachowicze, Hruszówka, majątek i dom rodzinny T. Reytana, złożenie zniczy.

24.05.2017r. środa

Wyjazd w kier. Mińska, obrzeża Mińska – Kuropaty – miejsce masowych egzekucji dokonywanych przez NKWD, złożenie zniczy. Zwiedzanie kościoła św. Michała i zwiedzanie starówki – dom S. Moniuszki, pomnik A. Mickiewicza, katedra. W trasie: zamek obronny w Mirze.

25.05.2017r. czwartek

Pożegnanie z rodakami ze Społecznej Szkoły Polskiej w Baranowiczach, wyjazd w kierunku Kobrynia. W trasie: Wołkowysk, Różana – ruiny pałacu Sapiehów, Kosów Poleski – dom rodzinny Tadeusza Kościuszki.

26.05.2017r. piątek

Kobryń – zwiedzanie miasta, dom Romualda Traugutta, sprzątanie mogił Polaków uczestników walk z 1920 r., przejazd w kierunku Brześcia, zwiedzanie Twierdzy Brzeskiej. Wizyta w polskiej szkole w Peliszczach, spotkanie z uczniami i dyr. H. Mickiewicz, Biała Wieża, przejście graniczne Połowce-Pieszczatka.

27.05.2017r. sobota

BIAŁOWIEŻA – POZNAŃ Zwiedzanie Rezerwatu Pokazowy Żubrów w BPN, wyjazd w kierunku Poznania.

 

 

  

Program do rozliczania PIT online - e-pity Klauzule informacyjne ad RODO

Jeżeli zauważysz błąd
– zgłoś go do administratora

Zespół Szkół Specjalnych nr 105
ul. Nieszawska 21, 61-021 Poznań

tel: (61) 877 22 94, Fax: (61) 877 23 20
e-mail: sekretariat@105.edu.pl

konto: 881020 4027 0000 1602 1264 2502