Wielkopolska Szkoła Roku

 

sekretariat@105.edu.pl

Lekcja otwarta o Francji.

 

 

14 marca 2013 roku Klub Europejczyka wraz ze swoimi opiekunami p. Anetą Ławniczak i p. Małgorzatą Dąbrowską zaprosił gimnazjalistów kl. I i III gimnazjum na lekcje otwartą o Francji.
Na początek trzy wzięte modelki: Zuzanna Fliszta, Weronika Zaremba, Angelika Kujawa i Edyta Gzylkowiak zaprezentowały modne stroje z czasów Coco Chanel i Christiana Diora oraz czasów współczesnych.
Następnie Mateusz Mikołajczak zapoznał wszystkich z położeniem Francji i państwami z nimi graniczącymi. Weronika Zaremba przedstawiła symbole narodowe Francji: flagę, godło i hymn „Marsyliankę”, której wysłuchaliśmy   na stojąco. Pierwsza część lekcji zakończyła się odśpiewaniem piosenki „Panie Janie”, która jest znana w różnych językach, my wykonaliśmy ją oczywiście
w j. francuskim i na dwa głosy, w formie kanonu. Nie było to łatwe, ale wszyscy „klubowicze” pamiętali tekst piosenki i otrzymaliśmy gromkie brawa.
Potem przyszła kolej na turniej wiedzy o Francji i aby zaangażować wszystkich obecnych przeprowadzony był on w formie konkursu, a za poprawne odpowiedzi można było otrzymać francuską słodką niespodziankę.
Dowiedzieliśmy się z niego między innymi, jaka jest najdłuższa rzeka Francji, jakie miasto jest stolicą Francji, poznaliśmy najważniejsze zabytki Paryża.
Po opanowaniu takiej szerokiej wiedzy, wszyscy potrzebowali chwili oddechu.
Panie prowadzące poczęstowały słodkimi francuskimi ciasteczkami , a nasz informatyk czyli Krzysiu Burgiel pokazał fragment filmu ze znanym komikiem francuskim Louisem de Funes „Mały pływak”. Pod koniec lekcji wszyscy obecni uczniowie, zaproszona dyrekcja szkoły i chętni nauczyciele zgadywali, jakie potrawy są najbardziej popularne we Francji oraz słuchali, jak nazywają się te specjały w j. francuskim. Podczas całej lekcji panie prowadzące używały słówek grzecznościowych, oczywiście w j. francuskim. Na zakończenie spotkania chętny uczeń wymienił wszystkie zapamiętane słówka i otrzymał za to słodką nagrodę. Lekcję podsumowała wspólna nauka i odśpiewanie popularnej niegdyś piosenki w j. francuskim „Comment ca va”.  
 

 

 

Program do rozliczania PIT online - e-pity Klauzule informacyjne ad RODO

Jeżeli zauważysz błąd
– zgłoś go do administratora

Zespół Szkół Specjalnych nr 105
ul. Nieszawska 21, 61-021 Poznań

tel: (61) 877 22 94, Fax: (61) 877 23 20
e-mail: sekretariat@105.edu.pl

konto: 881020 4027 0000 1602 1264 2502